بیمه بدنه یکی از انواع بیمه هایی است که اشخاص دارندگان وسایل نقلیه می توانند از آن استفاده کنند. در صورت استفاده از این بیمه، شرکت بیمه کننده طبق بیمه نامه ضامن خسارت های وارد شده بر بدنه خودرو است. موارد پوشش این بیمه به دو گروه اصلی و فرعی تقسیم می گردد.

 

پیشگفتار:

امروزه همه ی مردم با بیمه ها آشنایی دارند و بارها سر و کارشان با انواع بیمه ها و شرکت های بیمه کننده افتاده است. به طوری که تقریبا کمتر کسی را می توان یافت که آگاهی از بیمه ها و انواع آنان نداشته باشد. اما افزایش وسایل نقلیه انقلابی را در حوزه ی بیمه ها به وجود آورد و دارندگان این وسایل به صورت اجباری و اختیاری از بیمه های مختلف استفاده می کنند. زیرا بر اساس یک سخن مشهور، حادثه هیچ گاه خبر نمی کند و همیشه انسان ها به دنبال پشتوانه ای هستند که هنگام خسارات وارد شده بر اموال خود، تا حدودی ضرر و زیان خود را جبران نمایند. یکی از این بیمه ها، بیمه بدنه می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد. به خصوص که در سال های اخیر به شدت بیشتری مورد توجه مردم قرار گرفته است. برای آگاهی از شرایط، طرح ها و قیمت های این بیمه با ما همراه باشید.

 

بیمه بدنه :

بیمه بدنه در واقع سندی است که طی آن شرکت بیمه کننده متعهد می شود در صورت خسارت وارده بر وسیله ی نقلیه، آن را جبران نماید و هزینه ی آن را بپردازد. بیمه بدنه با اینکه مانند بیمه شخص ثالث بر طبق قانون اجباری نمی باشد، اما در سال های اخیر با افزایش قیمت اتومبیل و افزایش تعداد آن ها در سطح شهرها خصوصا شهرهای بزرگی مثل تهران، استفاده از آن رشد زیادی داشته است. تا جایی که همواره پس از بیمه شخص ثالث از این بیمه یاد می شود؛ و صاحبان ماشین های ارزان قیمت و گران قیمت از این بیمه استفاده می نمایند.

 

استفاده از بیمه بدنه امری ضروری برای جبران خسارت وارده بر خودروی شماست.

 

انواع بیمه بدنه:

به طور کلی موارد مورد پوشش بیمه بدنه به دو دسته ی کلی تقسیم می شود:

 1. مواردی که در صورت بیمه کردن مستقیما تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و تمامی بیمه کنندگان در صورت استفاده از بیمه بدنه مشمول این موارد می شوند. به این موارد، موارد اصلی تحت پوشش بیمه بدنه گفته می شود. حادثه، آتش سوزی و سرقت خودرو از جمله موارد اصلی بیمه بدنه می باشند؛
 2.  مواردی که به صورت پیشفرض مشمول افراد نمی شود و با پرداخت مبلغی اضافی شخص از آن ها بهره مند می گردد. سرقت یا شکستن قطعات یدکی و لوازم جانبی خودرو، خسارات ناشی از بلایای طبیعی مانند سیل و یا ریخته شدن اسید بر روی بدنه ی اتومبیل از جمله موارد فرعی بیمه بدنه می باشند. در سایت alfabime.ir در قسمت بیمه بدنه، پوشش های اضافی را می توانید مشخص نمایید.

تقریبا بیشتر افرادی که تمایل به استفاده از بیمه بدنه دارند، در هنگام بیمه کردن از موارد اصلی تحت پوشش بیمه بدنه استفاده می کنند اما باید توجه داشت که موارد فرعی تحت پوشش بیمه بدنه نیز بسیار مهم می باشند و تقریبا تمام حوادثی که ممکن است برای اتومبیل شما اتفاق بیفتد را پوشش می دهند.

آلفا بیمه شما را در بیمه کردن وسیله نقلیه یاری می دهد.

 

با افزایش قیمت اتومبیل و تعداد سرقت ها، استفاده از بیمه بدنه به شدت توصیه می شود.

 

 

تعیین قیمت بیمه بدنه :

عوامل زیادی در تعیین بیمه بدنه خودرو تاثیرگذار می باشد اما همانطوری که از نام این بیمه نیز مشخص است، عامل اصلی در تعیین نرخ این بیمه ، مشخصات بدنه ی خودروی متقاضی می باشد. اساسا سن خودرو هایی که بیشتر از بیست سال باشد مشمول بیمه بدنه نیستند. به این معنا که شرکت های بیمه کننده حاضر به بیمه و جبران خسارت این خودرو ها تحت هیچ شرایطی نمی باشند. زیرا اصولا خودرو هایی که به این قدمت برسند احتمال اینکه زودتر بخواهند از بیمه نامه خود استفاده کنند، بیشتر است که از منظر اقتصادی برای شرکت های بیمه کننده به صرفه نمی باشد.

البته این مسئله به تنهایی در تعیین نرخ بیمه بدنه موثر نیست و تعیین نرخ دقیق این بیمه بعد از نظر کارشناس بیمه تعیین می گردد. بنابراین نرخ این بیمه در تمامی وسایل نقلیه ثابت نیست و بسته به وضعیت خودرو متغیر می باشد.

 

مدارک لازم برای استفاده از بیمه بدنه :

البته مدارک تعیین شده برای بیمه بدنه در شرکت های بیمه کننده متفاوت است و به آن ها بستگی دارد. با این حال گروهی از مدارک که ممکن است لازم باشد عبارتند از:

 • کروکی کارشناسی افسر راهنمایی و رانندگی مبنی بر مشخص شدن مقصر
 • مشخصات شناسایی و کارت ملی بیمه گذار یا نماینده ی حقوقی وی (در صورت حضور نماینده، ارائه ی وکالت نامه یا قیم نامه نیز ضروری است)
 • اسناد مربوط به بازجویی طرفین تصادف از طرف افسر پلیس راهنمایی و رانندگی
 • ارائه گواهینامه ی بیمه کننده و دفترچه ی پلیس راه برای رانندگان اتوبوس و مینی بوس، همچنین در مورد رانندگان تاکسی، ارائه مدرک معتبر از صنف تاکسیرانی نیز ضروری می باشد.
 • مستندات و مدارک مبنی بر مالکیت شخص بر اتومبیل که عموما با کارت ماشین امکان پذیر است.
 • فاکتورهای مربوط به قطعات تعویضی در صورت آسیب جدی به قطعات و لزوم تعویض آنان.

 

 

بیمه بدنه اقساطی :

در این نوع بیمه بدنه، شخص بیمه گذار اقدام به پرداخت هزینه ی بیمه ی خود به صورت اقساطی می نماید که معمولا مبلغی را به صورت نقدی و ما بقی مبلغ باقی مانده را تحت عنوان چند فقره چک زمان دار پرداخت می کند. سابقه ی حیات اقتصادی شخص در بیمه بدنه اقساطی بسیار با اهمیت می باشد. اگر شخص صادرکننده چک سابقه ی خوبی نباشد ( به عنوان مثال سابقه ی صدور چک های بلامحل را داشته باشد) شرکت بیمه کننده از پذیرش چک وی خودداری خواهد کرد. در زمان رسیدن زمان سر رسید چک ها، وی باید در جهت پاس شدن چک ها و پرداخت پول خود اقدام نماید. در غیر این صورت مشکلاتی برای بیمه کننده پیش می آید که در نهایت به باطل شدن بیمه نامه وی می انجامد.

همچنین تعیین مبلغ اولیه پرداختی توسط بیمه کننده به شرکت بیمه گذار  بستگی دارد و معمولا نرخ یکسانی را ندارند. آلفا بیمه با کمترین مبلغ تعیین شده به فکر شما مشتریان عزیز است.

 

 

طرح مهر دانا:

این طرح با مشارکت بیمه دانا و همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران ایجاد شده است

از جمله طرح های موجود در حوزه بیمه، طرح مهردانا می باشد که به شخص این اجازه را می دهد تا هزینه ی موجود برای بیمه خود را به صورت اقساطی بپردازد. این طرح با مشارکت بیمه دانا و همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران ایجاد شده است و بیمه هایی از جمله بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه حوادث انفرادی، بیمه مسئولیت و آتش سوزی منازل مسکونی را پوشش می دهد.

طرح مهر دانا با مشارکت بیمه دانا و بانک قرض الحسنه مهر ایران به وجود آمده است.

 

ویژگی های طرح مهر دانا :

 • تسهیلات آسان: پس از سفارش بیمه خود تنها با صدور یک فقره چک می توانید از تسهیلات استفاده نمایید.
 • اقساط دوازده ماهه بدون کارمزد: در استفاده از بیمه های تحت پوشش طرح مهر دانا، بدون پیش پرداخت و بدون کارمزد می توانید از اقساط دوازده ماهه آن استفاده نمایید.
 • صدور و تحویل در محل: پس از سفارش بیمه خود در این طرح، امکان صدور بیمه نامه و تحویل در محل توسط واحد های سیار امکان پذیر است.
 • تعیین سقف تسهیلات بالا: تسهیلات منظور شده در طرح مهر دانا خودرو های سواری و باری مبلغ ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان،  و برای اتوبوس ها ۶ میلیون تومان است که تسهیلاتی مناسب می باشد.

 

مدارک لازم برای طرح مهر دانا :

 1.  تصویر کارت ملی و شناسنامه  بیمه گذار
 2. یک برگ چک صیادی معتبر به مبلغ ۱۲۵ % تسهیلات (مبلغ بیمه نامه)
 3. تصویر کارت ملی و مشخصات صاحب چک ( اگر صاحب چک فرد دیگری باشد)
 4. مراجعه به سایت alfabime.ir جهت پر کردن فرم ثبت نام.