پیشگفتار

گسترش صنعت بیمه در کشور در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. تقریبا در تمامی مشاغل مبتدی و یا حرفه ای سخنی از بیمه آورده می شود. شاید به جرأت بتوان گفت اینکه صاحب کار، کارگران تحت پوشش خود را بیمه کند خود حسن مزیتی برای انتخاب آن کار است و معمولا مورد استقبال بیشتری توسط کارگران قرار می گیرد. البته بحث بیمه فقط در جامعه ی کارگران مطرح نیست و مشاغل دیگری از جمله پزشکی نیز در حوزه ی کاری خود از بیمه مسئولیت پزشکان استفاده می کنند. این بیمه که جزیی از بیمه مسئولیت است،  با استقبال قابل توجهی از جانب پزشکان رو به رو شده است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. برای آگاهی از شرایط این بیمه و موارد تحت پوشش آن در ادامه با آلفا بیمه همراه باشید.

بیمه مسئولیت پزشکان

از جمله بیمه های کاربردی، بیمه مسئولیت پزشکان می باشد. این بیمه در حوزه ی پزشکان کاربردی دارد و به دنبال جبران خسارت احتمالی است که پزشک در رابطه با بیمار می تواند مرتکب گردد.

باید توجه داشت که هیچ چیز در حوزه ی پزشکی بعید نیست و این حوزه از حوزه های پر اشتباه محسوب می شود؛ اشتباهاتی که با توجه به بالا بودن نرخ دیه در کشور قابل جبران نیستند و یا دست کم به سختی جبران می گردند. بنابراین پزشکان به همین دلیل قبل از انجام عمل های تخصصی جراحی از بیمار رضایت نامه ای می گیرند که با رضایت وی به تمامیت جسمی او دست ببرند. زیرا طبق قانون، هر کس حق حفاظت از تمامیت جسمی خود را دارد و هیچ کس نمی تواند به دیگری صدمه ای وارد کند؛ حتی اگر آن شخص وارد حریم خصوصیش شده باشد. البته در صورتی که فرد در وضعیتی باشد که قادر به رضایت دادن نباشد از اولیای او رضایت نامه گرفته می شود. به همین دلیل است که در صورت بروز تقصیر از جانب پزشکان، اثبات آن اندکی دشوار است اما غیر ممکن نیست. اینجاست که بیمه مسئولیت پزشکان به یاری آنان می آید و هزینه های وارد شده بر شخص را جبران می نماید.

بیمه مسئولیت پزشکان برای جبران خسارات وارد شده توسط پزشکان به وجود آمده است.

نکات استفاده از بیمه مسئولیت پزشکان

 1. اولین نکته، موارد اصلی تحت پوشش این بیمه می باشد. همانطور که از نام آن نیز می توان متوجه شد، مورد اصلی تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان، هر گونه قصور یا اشتباه پزشک در رابطه با درمان بیمار می باشد. این قصور می تواند در معالجه، تشخیص بیماری، عمل جراحی و یا تجویز دارو باشد. با توجه به خطرات زیاد عمل های جراحی، معمولا در این زمینه اتهامات زیادی گریبان گیر آنان می شود که پزشکان را به استفاده از این بیمه بیشتر ترغیب می کند.
 2. نکته ی بعدی در رابطه با بیمه مسئولیت پزشکان، تعداد افرادی هستند که تحت پوشش این بیمه قرار می گیرند. هر چند که استفاده از این بیمه به صورت انفرادی وجود دارد، استفاده از آن به صورت گروهی نیز امکان پذیر است که در آن گروهی از پزشکان تحت پوشش این بیمه قرار می گیرند. معمولا از نوع گروهی بیمه مسئولیت پزشکان در درمانگاه ها و بیمارستان ها و یا ساختمان های پزشکان استفاده می شود؛ این نکته را نیز در نظر داشته باشید که معمولا نوع گروهی آن از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشد و ارزانتر محاسبه می گردد.
 3. در حال حاضر این بیمه برای پزشکان ایرانی مقیم در کشور کاربرد دارد اما گاهی اوقات شرکت های بیمه کننده برای جذب مشتری بیشتر به بیمه ی پزشکان ایرانی مقیم کشور های دیگر نیز اقدام می نمایند؛ البته با توجه به پایین بودن ارزش پول ملی در کشور های دیگر، این نوع بیمه به ندرت دیده می شود.

بیمه مسئولیت پزشکان مسئول جبران خسارت هایی است که تحت پوشش آن باشند.

تعیین هزینه ی بیمه مسئولیت پزشکان

البته تعیین نرخ دقیقی این بیمه با شرکت بیمه ارائه دهنده ی آن است اما عوامل مختلفی در تعیین هزینه ی بیمه مسئولیت پزشکان دخیل هستند که عبارتند از :

 • نوع پزشک بیمه شده (اینکه جراح متخصص قلب یا مغز یا غیره باشد و اینکه غیر جراح باشد در تعیین هزینه بسیار تاثیر گذار است)
 • سابقه ی پزشک بیمه شونده
 • حوزه ی جغرافیایی که شخص در آن مشغول به کار است
 • استفاده از بیمه به صورت گروهی یا انفرادی
 • دوره ی اعتبار بیمه نامه؛ پس از پایان مدت اعتبار بیمه نامه، بیمه دیگر مسئولیتی برای جبران خسارات نخواهد داشت.
 • سطح پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و هزینه های پزشکی موجود در آن.

مواردی که معمولا تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان قرار نمی گیرند

 • در صورتی که جراحی یا معالجه ی فرد در حالت مستی و یا مصرف بیش از حد مواد مخدر انجام شود؛
 • در صورتی که پزشک برای معالجه ی بیمار از مواد رادیو اکتیو و تشعشعات هسته ای استفاده کند؛ در حالتی که خساراتی برای فرد ایجاد شود و برای درمان نیازی به استفاده از آن ها نبوده است؛
 • انجام هر گونه عمل جراحی یا معالجه که خارج از تخصص فرد باشد. به عنوان مثال پزشکی که در حوزه مغز و اعصاب تخصص دارد ولی به جراحی عمل قلب می پردازد و در نتیجه ی این جراحی، خساراتی به بیمار وارد می شود؛
 • انجام هرگونه عمل جراحی که خارج از مقررات ملی کشور باشد. به عنوان مثال عمل سقط غیر قانونی  از جمله این عمل ها هستند که بازار داغی هم در کشور دارند. در صورت وقوع آن نه تنها بیمه مسئول جبران خسارت نیست، بلکه پزشک هم مرتکب جرم شده است.

بیمه مسئولیت

بد نیست در ادامه ی سخن گریزی هم به بیمه مسئولیت بزنیم. این بیمه برای افراد صاحبان حرفه ای می باشد که می خواهند خودشان را در برابر خسارت های احتمالی که ممکن است در صورت اشتباه به مراجعین وارد گردد، تامین کنند. بیمه مسئولیت مشاغل مختلف مانند پزشکان، مهندسین، وکلا، حسابداران و ... را در بر می گیرد. به عبارتی دیگر بیمه مسئولیت پزشکان زیر مجموعه ی بیمه مسئولیت می باشد. این بیمه به دو نوع با نام و بی نام تقسیم بندی می شود. معمولا در محیط هایی که فرد کارگران مشخصی دارد از بیمه با نام استفاده می کند. زیرا در صورت بروز هر حادثه ای دیگر احتیاجی به اثبات رابطه ی کارگر و کارفرما بین آن دو نفر نیست. بیمه مسئولیت بی نام برای افرادی مناسب است که در حرفه ی خود از کارگران روز مرد استفاده می کنند. در صورت استفاده از این نوع بیمه در هر زمانی که هر فرد بخواهد می تواند کارگران خود را تغییر دهد، اما از معایب این بیمه این است که در صورتی که در هنگام انجام کار شخص دچار هرگونه آسیبی شود، ابتدا باید رابطه ی کارگر و کارفرما بین آن دو اثبات شود. البته توجه داشته باشید که خسارت احتمالی هم باید تحت پوشش آن بیمه باشد وگرنه بیمه مسئول جبران خسارات وارد شده نیست.

بیمه مسئولیت برای صاحبان مشاغل و حرفه های مختلف به وجود آمده است.

بیمه مسئولیت در آلفا بیمه

آلفا بیمه همواره به فکر شما مشتریان عزیز است و در صورت بروز حادثه ای، بهترین حمایت و پشتیبانی را از شما به ارمغان می آورد. ضمن اینکه پایین ترین مبلغ ممکن را از شما اخذ خواهد کرد. کافی است هم اکنون در وبسایت آلفا بیمه به نشانی alfabime.ir نسبت به ثبت این بیمه اقدام نمایید و از حمایت های آن برخوردار شوید.

به شما پیشنهاد می شود که اگر از صاحبان حرفه و مشاغل هستید، هر چه سریعتر جهت ثبت بیمه مسئولیت اقدام کنید تا بتوانید در صورت بروز حادثه ای، برای جبران خسارت وارده از این بیمه استفاده نمایید.