پیشگفتار

آتش پدیده ای است که قدمت آن به زمان انسان های نخستین بر می گردد. انسان ها در آن زمان به آتش به عنوان یک حامی و نگهدار توجه داشتند و حتی در زمانی نیز آن را می پرستیدند اما باید توجه داشت این پدیده به همان اندازه که مفید و حامی است، می تواند سوزاننده و خسارت آور باشد. گاهی برخورد یک صاعقه و انتقال هزاران ولتاژ برق می تواند در یک لحظه تمام خانه و سرمایه ی موجود را در آن بسوزاند. گاهی نیز نشتی گاز می تواند عامل آن باشد. همچنین این عامل می تواند در اثر بی احتیاطی اهالی منزل و یا شیطنت کودکان اتفاق بیفتد. در این هنگام به ناگهان آتشی به وجود می آید که تمام اموال و هست و نیست شما را در یک لحظه به یغما می برد و درمقابل چشمان شما نابود می کند. اموالی که طبیعتا شما برای جمع آوری آنان تلاش بسیاری کرده بودید و چه بسا در طی سالیان بسیاری آنان را اندوخته بودید. بیمه آتش سوزی مسکونی می تواند یاری گر شما باشد و خسارات وارده بر شما را تا حدود زیادی جبران نماید. در خصوص نحوه ی ثبت بیمه آتش سوزی و موارد تحت پوشش آن در ادامه با آلفا بیمه همراه باشید.

آتش سوزی در عرض چند دقیقه دارایی شما را به یغما می برد.

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی برای جبران خسارت وارده بر مال باخته به وجود آمده است و طبق بیمه نامه ی از پیش تنظیم شده بین شرکت بیمه کننده و شخص ، موارد تحت پوشش این بیمه را جبران می نماید. توجه داشته باشید بیمه آتش سوزی مسئول پرداخت هزینه هایی است که تحت پوشش آن قرار می گیرند. به دلیل مزایای فوق العاده این بیمه و سیاست های جبران خسارت آن، استفاده از آن با رشد بی نظیری در بین مردم رو به رو بوده است. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این بیمه مسئول پرداخت خسارات بدنی و جسمی وارده بر بیمه گذار نیست، بلکه تنها مسئول جبران خسارت وارده بر اموال شخص است که در اثر حادثه ی آتش سوزی اتفاق افتاده است.

موارد اصلی و فرعی تحت پوشش بیمه آتش سوزی

توجه کنید بیمه آتش سوزی مانند سایر بیمه ها، دسته ای از موارد را تحت پوشش اصلی و گروهی را تحت پوشش فرعی خود قرار می دهد. موارد تحت پوشش اصلی این بیمه شامل خسارات وارده بر ساختمان و کلیه اموال و لوازمی است که طی آتش سوزی آسیب دیده اند.

موارد فرعی تحت پوشش بیمه آتش سوزی عبارتند از :

 • بیمه سرقت: این عامل به صورت مستقیم جز موارد فرعی تحت پوشش فرعی بیمه آتش سوزی نیست، اما معمولا شرکت های بیمه گذار این عنوان را زیر مجموعه ی بیمه ی آتش سوزی لحاظ می کنند. این بیمه به پرداخت خسارات ناشی از اموال مال باخته می پردازد. البته شرایطی را نیز دارد.
 • بیمه زلزله: یکی از بیمه های پرطرفدار در سال های اخیر است و مسئول پرداخت خسارات وارده ای است که در اثر زلزله بر شخص متحمل می گردد. جهت برخورداری از این بیمه در وبسایت آلفا بیمه این امکان در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است.
 • بیمه سیل: سیل از آن جمله حوادثی است که متاسفانه هم به وفور در کشور به وقوع می پیوندد و در صورت بروز خسارات بیشماری را بر افراد وارد می آورد. اگر شما تحت پوشش این بیمه نیستید، به شما پیشنهاد می شود که حتما هر چه سریع تر در جهت ثبت بیمه ی سیل خود اقدام نمایید.
 • ترکیدگی لوله آب: کاهش محسوس دما می تواند موجب یخ زدن شیرآلات و لوله هایی می شود که در فضای باز قرار گرفته اند. با یخ زدن این شیر ها از آنجایی که چگالی یخ و آب متفاوت است موجب ترکیدگی لوله ها و شیر های آب می گردد. حال اگر صاحب خانه در خانه نباشد، این اتفاق خسارات زیادی را بر وی تحمیل می کند.
 • شکستن شیشه: بیمه آتش سوزی این را نیز پوشش می دهد. دقت فرمایید اگر شما پوشش فرعی سرقت را فعال نکرده باشید و این شکستن شیشه برای سرقت باشد، بیمه فقط مسئول جبران خسارت شیشه ی شکسته شده خواهد یود.
 • بیمه طوفان، ضایعات برف و باران و سقوط هواپیما و هلیکوپتر از موارد دیگری هستند که تحت پوشش فرعی بیمه آتش سوزی قرار می گیرند. البته تعیین موراد اصلی و فرعی این بیمه با خود شرکت بیمه کننده است اما شکل کلی آن معمولا به این صورت است که گفته شد.

در هنگام ثبت بیمه آتش سوزی بسیاری از افراد تنها به موارد اصلی آن توجه می کنند، در حالیکه موارد فرعی این بیمه نیز بسیار مهم است و حمایتی همه جانبه از افراد ایجاد خواهد نمود.

بیمه آتش سوزی مسئول جبران خسارات مالی ناشی از آتش سوزی است.

انواع بیمه آتش سوزی

 1. بیمه آتش سوزی مسکونی: نوعی از این بیمه است که خسارات ناشی از آتش سوزی در منازل را مشمول می شود و مخصوص واحد ها و منازل مسکونی است. در این بیمه معمولا از بیمه کردن منازل بسیار قدیمی خودداری می شود.
 2. بیمه آتش سوزی انبار: این بیمه را می توان جزیی از بیمه آتش سوزی غیر صنعتی دانست و همانطور که از نام آن پیداست، انبار های نگهداری از کالا و اموال را پوشش می دهد. ارزش اموال موجود در این انبار ها گاهی به هزاران میلیارد تومان می رسد و دلیل اصلی استفاده از این بیمه نیز همین است تا در صورت بروز حادثه ای ناشی از آتش سوزی، بیمه خسارات وارده را جبران نماید..
 3. بیمه آتش سوزی صنعتی و غیر صنعتی: موارد موجود تحت پوشش این بیمه بسیار زیاد است و تقریبا هر واحدی را پوشش می دهد. واحد های صنعتی تحت پوشش این بیمه عبارتند از: کلیه ی کارخانجات، کارگاه ها، نیروگاه ها، صنایع پتروشیمی و ... و واحد های غیر صنعتی تحت پوشش این بیمه عبارتند از: آموزشگاه ها، فروشگاه ها و مغازه ها، پاساژ ها، هایپر ها و مال ها، کافه ها، فرهنگسرا ها، کتابخانه ها، شهربازی ها و ...

آیکون بیمه آتش سوزی

مواردی که تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار نمی گیرند

اگر آتش سوزی در اثر برخی از عوامل ایجاد گردند، فرد را از پوشش بیمه آتش سوزی خارج می کنند؛ بدین معنا که در این صورت، شرکت بیمه کننده مسئولیتی در قبال جبران خسارت فرد خسارت دیده نخواهد داشت. این عوامل به طور کلی عبارتند از:

 • خسارات ناشی از جنگ و شورش
 • خسارت ناشی از آشوب، شورش و جنگ های داخلی و خارجی
 • خسارات ناشی از تصادفات رانندگی؛ البته فرد می تواند در این مورد از بیمه های دیگر نظیر بیمه بدنه و شخص ثالث استفاده کند.
 • خسارات ناشی از مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و مواد مخدر
 • خسارات ناشی از اعمال خرابکارانه و غیر قانونی
 • خسارات ناشی از مواد منفجره
 • خسارات ناشی از مواد هسته ای و تشعشعات رادیو اکتیو: به این منظور است که بیمه های آتش سوزی معمولا هیچگاه نیروگاه های هسته ای را تحت پوشش قرار نمی دهند. زیرا تقاضای آن بسیار کم است و در صورت بروز هر گونه حادثه، جبران خسارات بسیار گران و سرسماور خواهد بود که به هیچ وجه برای شرکت بیمه کننده به صرفه نیست.

بیمه آتش سوزی در آلفا بیمه

آلفا بیمه همواره به فکر شماست و بیمه آتش سوزی را با قیمتی بسیار پایین در اختیار شما قرار می دهد. کافی است در سایت این شرکت به نشانی alfabime.ir جهت ثبت بیمه نامه خود اقدام نمایید و از مزایای آن بهره مند گردید. چرا که در صورت وقوع حوادثی نظیر آتش سوزی، هیچ عامل نمی تواند با قطعیت اموال شما و خانواده تان را محفوظ نگه دارد. بنابراین با استفاده از این بیمه تا حدودی در جهت جبران خسارات وارده بر خود گام بردارید.