پیشگفتار

بیمه باربری یکی از متداول ترین و در عین حال قدیمی ترین بیمه ها می باشد. گویا انسان ها از دیر باز دغدغه ی خاطر تامین امنیت کالای انتقالی خود را داشتند و در گذشته از این بیمه استفاده می کردند، البته به نحوی دیگر و متفاوت از روش امروزی آن. احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که بخواهید کالای خود را از جایی به جای دیگر منتقل نمایید. این کالا ها نیز عموما ارزش مادی یا معنوی زیادی دارند و شما در پی راهی جهت تامین امنیت برای کالا های خود هستید. اینجاست که از بیمه باربری استفاده خواهید کرد. این بیمه قدیمی ترین بیمه ها می باشد و از زمان های بسیار قدیم مردم به دنبال اعتماد برای نقل و انتقال کالاهایشان بوده اند. البته در نتیجه گسترش ارتباطات و فناوری، همه چیز در زندگی انسان ها دستخوش تغییراتی بوده است که بیمه ها نیز از این امر مستثنی نمی باشند. برای آگاهی دقیق از این بیمه و شرایط آن با آلفا بیمه همراه باشید.

بیمه باربری جبران کننده ی خسارات وارده بر اموال شما در هنگام انتقال می باشد.

بیمه باربری

به طور کلی، بیمه باربری جبران کننده ی خسارات وارده بر اموال شما در نتیجه نقل و انتقال و جا به جایی می باشد. این بیمه معمولا برای انتقال یک کالا در مسافت های طولانی به کار می رود و به طور کلی به دو صورت می باشد باربری داخلی و خارجی که خارجی به دو صورت صادراتی و وارداتی می باشد  و در نتیجه ی جا به جایی هوایی، زمینی و دریایی کالا مدت اعتبار متفاوتی دارد. به طور کلی مدت زمان بیمه باربری برای حمل و نقل هوایی 30 روز و برای حمل و نقل زمینی 60 روز می باشد در خصوص مسافت دریایی آن هم بستگی به مسافت دارد و در هر چقدر فاصله ی بیشتری بین مبدا و مقصد کالا وجود داشته باشد، زمان بیشتری لحاظ می گردد. البته تعیین دقیق مدت بیمه نامه به شرکت بیمه کننده ی آن بستگی دارد و در این میان، آلفا بیمه با بیشترین مدتی که برای انتقال کالا و اعتبار بیمه نامه به شما مشتریان عزیز ارائه می دهد، کمترین هزینه ی ممکن را از شما اخذ خواهد کرد.

انواع بیمه باربری

 1. بیمه باربری :کالا های صادراتی: این بیمه همانطور که از نام آن پیداست، مخصوص کالایی است که از کشور به کشور دیگری صادر می شوند.
 2. بیمه باربری :کالا های وارداتی: این بیمه از جمله بیمه های پرکاربردی است که در حوزه تجارتی مورد استفاده قرار می گیرد. وظیفه ی اصلی این بیمه ها حفظ کالا در هنگام جابه جایی بین مرز ها است. که شامل سه کلوز می باشد  A -B- C
 3. بیمه کالا های ترانزیتی: این بیمه برای کالا هایی است که بین کشور ها مبادله می شود. تفاوت آن با بیمه های ذکر شده در بالا، در این است که این کالا ها بدون مقاصد تجارتی جا به جا می گردند و اگر ارزش زیادی داشته باشند از جابه جایی آن ها ممانعت خواهد شد. زیرا جا به جایی کالا های ارزشمند طبق قانون باید در گمرک انجام گردد و هزینه های مالیاتی بر آن ها لحاظ گردد.
 4. بیمه باربری داخلی :در مرز های داخلی کشور: از این بیمه بسیار زیاد استفاده می شود و مردم از آن استقبال زیادی کرده اند. البته در مسافت های بسیار طولانی مانند مرز های بین استانی مورد استفاده قرار می گیرد و در مسافت های کوتاه از آن استفاده نمی گردد.

انواع روش های انتقال کالا در بیمه باربری

موارد تحت پوشش بیمه باربری

موارد تحت پوشش بیمه باربری به دو گروه اصلی و فرعی تقسیم می گردند. البته این موارد در بیمه های باربری مختلف متفاوت است  و بستگی به نوع کلوز مورد خرید شما دارد A-B-C. با این حال می توان این مورد را بیان کرد که جبران خسارات وارد بر کالا از پوشش های اصلی این بیمه است و در این مسئله، فرقی بین انواع آن نیست. البته در اینجا منظور از بین رفتن کلی کالا می باشد و خسارات جزیی جزء مواردی هستند که تحت پوشش فرعی این بیمه قرار می گیرند.

موارد تحت پوشش فرعی بیمه باربری به طور کلی عبارتند از:

 • خسارت ناشی از برخورد جسم خارجی با مورد بیمه
 • سرقت کلی بار توسط دزدان دریایی و یا هواپیما ربایی؛ البته برخی از شرکت های این بیمه آن را جزء موارد اصلی تحت پوشش خود قرار داده اند.
 • همچنین در خصوص کالا های گران قیمت این موارد نیز تحت پوشش شرکت بیمه شده قرار خواهند گرفت.
 • هر گونه انفجار و یا آتش سوزی که موجب خسارت جزئی به کالا گردد.
 • پرت شدن کالا از عرشه به دریا و در نتیجه خیس شدن کالا
 • آسیب های ناشی از زلزله، آتشفشان و صاعقه
 • آسیب های وارده بر کالا در هنگام بارگیری و یا تخلیه ی بار

البته همانطور که ذکر گردید، موارد تحت پوشش اصلی و فرعی بیمه باربری بسیار مهم است و این موارد در شرکت های بیمه مختلف متفاوت است. توجه داشته باشید آلفا بیمه، بیمه باربری با با پایین ترین قیمت و بهترین پشتیبانی در اختیار شما مشتریان عزیز قرار خواهد داد تا شما بتوانید بدون دغدغه خاطر، بار خود را با بهترین کیفیت ممکن به مقصد برسانید.

موارد تحت پوشش بیمه باربری به دو گروه اصلی و فرعی تقسیم می گردد.

مواردی که تحت پوشش بیمه باربری قرار نمی گیرند

توجه داشته باشید برخی از موارد به هیچ وجه تحت پوشش بیمه باربری قرار نمی گیرند. به این معنا که در قبال پرداخت هر گونه هزینه ای، بیمه باربری از ارائه ی خدمات به فرد خودداری خواهد نمود. حتی اگر فرد بیمه نامه خود را ثبت کرده باشد و و تمام پوشش فرعی آن را نیز فعال کرده باشد. این موارد عبارتند از:

 • خسارات وارده توسط خود شخص بیمه گذار و یا با همکاری وی؛ به طور کلی هر گونه عدم صداقت در طول مدت بیمه چه از سمت شخص بیمه گذار و یا چه از سمت شرکت بیمه کننده، وی را محکوم خواهند کرد.
 • کاهش وزن و یا فساد ناشی از جنس خود کالا
 • آسیب هایی که ناشی از عدم بسته بندی صحیح بر کالا وارد شود. البته اثبات این امر بسیار دشوار است اما غیر ممکن نیست. به خصوص که در مورد کالا هایی مانند خودرو نیز تقریبا کاربردی ندارد.
 • آسیب های وارده بر کالا در اثر وقوع هر نوع جنگ و جرایم تروریستی بین المللی
 • آسیب های ناشی از وقوع شورش ها و انقلاب ها در کشور
 • آسیب های ناشی از انفجارات هسته ای و تشعشعات رادیو اکتیو
 • آسیب دیدن در اثر دیر شدن جا به جایی کالا. البته دیر شدن در انتقال می تواند از موارد تحت پوشش فرعی بیمه باربری قرار بگیرد اما توجه داشته باشید خساراتی که در این اثر به کالا وارد گردد مشمول این امر نیست.

همچنین در صورت مشروع نبودن کالای جا به جا شده بیمه باربری از ارائه ی خدمات خودداری خواهد کرد. اگر این کالا ها برای استفاده صحیح باشد اشکالی ندارد اما به طور کلی عدم بیان کالای نامشروع به شرکت بیمه کننده و قید نشدن در بیمه نامه، خود می تواند ملاکی بر عدم صداقت فرد باشد.

همینطور در خصوص جا به جایی مواردی که از هیچ گونه فایده ی عقلایی ندارد مانند جا به جایی و قاچاق انسان ها، شرکت بیمه کننده از ارائه ی خدمات خودداری خواهد کرد.

ثبت بیمه باربری در آلفا بیمه

در آلفا بیمه امکان ثبت این بیمه به راحتی برای شما مشتریان عزیزان فراهم گردیده است. شما عزیزان می توانید با مراجعه به وبسایت آلفا بیمه به ثبت بیمه نامه خود اقدام نمایید و از مزایای آن بهره مند گردید.

ارزش کالای انتقالی و نوع جا به جایی آن (زمینی، دریایی و هوایی) مهم ترین موارد تعیین کننده ی نرخ بیمه باربری هستند. اما آلفا بیمه به فکر شما مشتریان عزیز است و این بیمه را با کمترین هزینه ی ممکن در اختیار شما قرار خواهد داد. پس هم اکنون به ثبت بیمه نامه باربری خود اقدام نمایید و ایمنی کالای خود را تضمین کنید.