پیشگفتار

در زمان حاضر دنیا به صورت پیش بینی نشده ای جلو می رود و در این میان، انسانی موفق تر است که فقط همان لحظه را نبیند و آینده را هم در نظر داشته باشد. دور اندیشی، زیرکی است. این سخنی از حضرت علی (ع) می باشد. اتفاقات و حوادث همواره در کمین هستند و شاید با جرات بتوان گفت اینکه هم اکنون ما زنده هستیم یک معجزه ی الهی می باشد. بیمه عمر با تکیه بر همین امر و دور اندیشی انسان ها به وجود آمده است. این بیمه در واقع نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است که در آن شخص بیمه گذار را در مدت کهنسالی و ناتوانی پشتیبانی خواهد کرد و همچنین در صورت فوت وی، مبلغ را به وراث و یا ذی نفعان تعیینی وی خواهد داد. در ادامه برای آگاهی از شرایط این بیمه و موارد تحت پوشش آن با آلفا بیمه همراه باشید.

بیمه عمر موارد بسیاری را تحت پوشش خود قرار می دهد.

بیمه عمر

بیمه عمر از جمله بیمه هایی است که به دلیل مزایایی که در اختیار افراد قرار می دهد اخیرا بسیار نزد مردم متداول شده است و استفاده از آن با رشد قابل توجهی همراه بوده است. این بیمه همانطور که گفته شد، نوعی سرمایه گذاری برای آینده می باشد. شاید برخی افراد این بیمه را بیمه ای پرخرج بدانند اما باید گفت این بیمه به دلیل مزایای آن بسیار هم به صرفه می باشد. ضمن اینکه آلفا بیمه آن را با پایین ترین قیمت در اختیار شما قرار خواهد داد. از انواع این بیمه می توان بیمه آتیه سازان کودکان، بیمه عمر و پس انداز و بیمه مستمری و بازنشستگی افراد می باشد. امکان استفاده از این بیمه به دو صورت انفرادی و گروهی وجود دارد و شکل گروهی آن معمولا توسط شرکت ها و یا خانواده های پر جمعیت استفاده می گردد؛ بدیهی است شکل گروهی آن به صرفه تر می باشد. البته شکل انفرادی هم بسیار پرطرفدار است.

موارد تحت پوشش بیمه عمر

بیمه عمر هم مانند سایر بیمه ها، موادی را تحت پوشش اصلی خود و مواردی را تحت پوشش فرعی خود قرار می دهد.

 1. موارد تحت پوشش اصلی بیمه عمر: مهم ترین موردی که جزئی از موارد اصلی تحت پوشش این بیمه قرار می گیرد، پرداخت مبلغی پس از فوت شخص و همینطور پرداخت مستمری به فرد در صورت بازنشستگی وی است. با بالاتر رفتن هزینه های کفن و قبر این عاملی بسیار مهم است. لازم به ذکر است قیمت قبر هم اکنون در برخی از قبرستان های کشور به چند میلیون تومان رسیده است که برخی توان پرداخت این هزینه را ندارند. بنابراین استفاده از بیمه عمر اکیدا توصیه می گردد تا اندکی هزینه های شما را کاهش دهد.
 2. موارد تحت پوشش فرعی بیمه عمر: پرداخت بیماری های خاص مانند سرطان، پوشش بیمه در صورت از کارافتادگی فرد و دریافت وام بدون ضامن است. در این روش فرد برای گرفتن وام به جای معرفی ضامن بیمه نامه ی خود را می آورد که به عبارتی شرکت بیمه کننده ضامن فرد در پرداخت وام می گردد.

البته توجه داشته باشید تعیین موارد اصلی و فرعی بیمه عمر بر عهده ی شرکت بیمه کننده است که این معمولا در شرکت ها به صورت یکسان و مشابهی می باشد و در بالا این موارد ذکر گردید.

امکان ثبت بیمه عمر برای کودکان و نوزادان نیز وجود دارد.

تعیین نرخ بیمه عمر

عواملی در تعیین قیمت بیمه عمر موثر هستند. این عوامل عبارتند از:

 • مدت زمان بیمه نامه: تعیین مدت زمان بیمه نامه کاملا به خود شخص بستگی دارد و او می تواند هر مدت زمانی را تعیین کند. این مسئله احتمالا مهم ترین تمایز بیمه عمر با سایر بیمه هاست. البته این مدت باید بین 5 تا 30 سال باشد؛ اما گاهی شرکت های بیمه کننده این مورد را رعایت نمی کنند.
 • میزان پوشش بیمه: به میزان که بیمه عمر موارد بیشتری را تحت پوشش خود قرار دهد، هزینه ی بیشتری از شخص اخذ می گردد؛ البته موارد تحت پوشش اصلی بیمه های عمر معمولا یکسان هستند و موارد تحت پوشش فرعی این بیمه ها با هم متمایز می باشند.
 • سن شخص بیمه شده: هر چه شخص سن بیشتری را داشته باشد و کهنسال تر باشد، معمولا هزینه ی بیشتری از او اخذ می گردد. بیمه کردن کودکان و نوزادان معمولا کمترین هزینه ی ممکن را برای فرد به همراه خواهد داشت.
 • پرداخت هزینه ی بیمه در سر رسید های متفاوت: امکان پرداخت هزینه ی بیمه عمر در زمان های مختلفی وجود دارد و شخص میتواند بسته به توانایی مالی و یا شرایط خود، هزینه ی آن را به صورت ماهانه، شیش ماهه و یکساله پرداخت نماید. تعیین این وضعیت با توافق شرکت و شخص انجام می گردد.
 • تورم موجود در جامعه: معمولا با بالا رفتن قیمت ها و تورم موجود در جامعه، نرخ بیمه عمر هم هر ساله افزایش پیدا می کند که امری طبیعی می باشد. زیرا باید توازن بین شرکت و شخص بیمه گذار رعایت گردد.

نکات مهم در بیمه عمر و مزایای آن

 • در بیمه عمر امکان اینکه شخص ذی نفعان پس از فوتش را مشخص کند وجود دارد. این افراد می توانند افرادی به غیر از وراث او باشند.
 • امکان بازخرید بیمه عمر قبل از رسیدن موعد آن وجود دارد. بدین گونه که شخص بیمه گذار پول را یکجا پرداخت کرده و از مزایای این بیمه بهره مند می گردد.
 • برای گرفتن وام از طریق بیمه گذار به همان روشی که گفته شد حداقل باید دو سال از زمان ثبت اولیه ی بیمه عمر شما گذاشته باشد. البته این زمان معمولا در شرکت های بیمه کننده اندکی متفاوت است.
 • امکان ثبت بیمه عمر برای نوزادانی که هنوز به دنیا نیامد است وجود دارد. البته امکان ثبت کامل این بیمه به شرطی است که نوزاد زنده متولد گردد. زیرا طبق ماده 957 قانون مدنی:" حمل از حقوق مدنی متمتع می‌گردد مشروط بر این که زنده متولد شود."
 • شما پس از ثبت بیمه عمر خود دیگر هیچ نگرانی بابت دریافت حق بیمه خود در آینده نخواهید داشت و این مبلغ به صورت تضمینی به شما یا ذی نفعان شما خواهد رسید.
 • بیمه عمر کاملا معاف از مالیات است و طبق ماده 136 قانون مالیات های مستقیم بر این بیمه مالیاتی بسته نخواهد شد.
 • مدت بیمه عمر بین 5 سال الی 30 سال است که در این فاصله شخص می تواند زمان معینی را بین این دو تعیین نماید. البته گاهی رعایت نمی شود.
 • در خصوص مبلغ دقیق پرداختی نیز باید گفت این مبلغ توسط شرکت بیمه کننده تعیین می شود اما مقدار آن نباید کمتر از 50000 تومان در ماه باشد. معمولا شرکت های بیمه در تعیین این حداقل مبلغ به صورت مشابه عمل می کنند.
 • فرقی نمی کند در کجای جهان باشید، بیمه عمر در صورت فوت هزینه های شما را پوشش خواهد داد؛ این یکی از مزایای فوق العاده این بیمه می باشد. البته مناطقی مانند قطب تحت پوشش این بیمه قرار نمی گیرند.
 • معمولا بیماری های مادر زادی تحت پوشش این بیمه قرار نمی گیرند .
 • بیماری هایی که ناشی از جنگ و یا اشعه ی رادیواکتیو نیز به وجود بیایند، در حوزه ی پوشش این بیمه نیستند. احتمالا دلیل اینکه شرکت های بیمه کننده این عامل را در پوشش خود قرار نمی دهند، هزینه های بالای درمان بیماری های ناشی از این عامل می باشد.

نکات و مزایای استفاده از بیمه عمر

طرز ثبت بیمه عمر در آلفا بیمه

در سایت آلفا بیمه به نشانی alfabime.ir امکان ثبت بیمه عمر نیز برای شما عزیزان قرار گرفته است. برای این کار شما می توانید در این سایت گزینه ی بیمه ی عمر را انتخاب نمایید. سپس به پرسش های مقدماتی در حوزه ی بیمه عمر پاسخ دهید. در پایان نیز با ثبت بیمه عمر خود از مزایای فوق العاده این بیمه بهره مند گردید.