پیشگفتار

بیمه مسافرتی از جمله بیمه هایی است که در سال های اخیر مورد توجه افرادی که قصد سفر دارند، قرار گفته است؛ زیرا دوری از خطرات مختلف در سفر تقریبا غیر ممکن است و بنابراین شما احتیاج به پشتوانه ای در سفر های خود خواهید داشت که در صورت بروز حوادث یاری کننده ی شما باشد. فرقی نمی کند برای چه هدفی به مسافرت می روید؛ در واقع اگر برای هر یک از اهداف قانونی سفرکرده باشید می توانید از این بیمه استفاده کرده و از مزایای آن بهره مند گردید. این بیمه به دو دسته کلی بیمه مسافرتی مسافرین خارج از کشور و بیمه مسافرتی مسافرینی که قصد ورود به کشور را دارند تقسیم می شود. اما برای فهمیدن نکاتی در مورد این بیمه مانند اینکه این بیمه دقیقا چیست، چه شرایطی دارد و چه مواردی را پوشش می دهد، با آلفا بیمه همراه باشید.

حتما پیش از سفر جهت ثبت بیمه نامه مسافرتی خود اقدام نمایید.

شرایط استفاده از بیمه مسافرتی

به دلایل مختلف از جمله گران بودن هزینه سفر و بیمه در کنار هم، عده ای از افراد از این بیمه در هنگام سفر های خود صرف نظر کرده و از بیمه کردن خود یا اموالشان در طول سفر چشم پوشی می کنند که امری کاملا اشتباه است. در واقع شاید بیمه های مسافرتی با تمام موارد تحت پوشش خود اندکی هزینه بر باشد اما توجه داشته باشید در صورت بروز هرگونه حادثه ای در طول سفر یاری کننده شما خواهد بود. بنابراین پیش از سفر خود در هر شرایطی به شما پیشنهاد می کنیم که به هیچ وجه از این بیمه و موارد فرعی تحت پوشش آن غافل نشوید.

موارد اصلی تحت پوشش بیمه مسافرتی

 بیمه مسافرتی معمولا به یک اندازه موارد مختلف را تحت پوشش قرار نمی دهند. اولین مسئله ی تحت پوشش همه ی بیمه های مسافرتی، هزینه های پزشکی می باشد که دلیل آن هم کاملا منطقی به نظر می رسد؛ احتمال اینکه شما در طول سفر به یک بیماری دچار شوید تقریبا بیشتر از سایر مواردی است که می تواند برای شما اتفاق بیفتد.

از جمله موارد دیگری که معمولا تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار می گیرد عبارتند از: تامین هزینه های دارویی، بیمه چمدان های قابل حمل یا وسایل گران قیمت قابل حمل، بیمه دیر شدن پرواز، بیمه پرداخت هزینه های پزشکی و بیمه هزینه های دندانپزشکی. توجه داشته باشید این بیمه مواردی که جنبه پیشگیری از بیماری را دارند مانند واکسیناسیون یا موارد نادر مانند قرار گرفتن در معرض اشعه ی رادیواکتیو را پوشش نمی دهند. زیرا جدا از اینکه مشتریان کمتری دارد، در صورت بروز هر گونه حوادث این چنینی نیز معمولا برای شرکت بیمه سودآور نیست. همچنین اگر فردی به بیماری نادر و مادرزادی مبتلا باشد و پیش از سفر هم آن را یادآور شود، باز هم معمولا این موارد تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار نمی گیرند.

بیمه مسافرتی در طول سفر شما را حمایت خواهد کرد.

انواع بیمه مسافرتی

الف) بیمه مسافرتی دانشجویی

این بیمه همانطور که از نام آن پیداست برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که قصد خروج از کشور را دارند. به هر میزان که بیمه موارد بیشتری را پوشش دهد شخص بیمه کننده هزینه بیشتری را نیز متقبل خواهد شد. موارد تحت پوشش بیمه عبارتند از:  غرامت ناشی از فوت، هزینه های پزشکی، هزینه های دندانپزشکی، تحویل دارو، بازگردان جسد متوفی، وسایل ارتباطی رایگان، حواله وجود نقدی، بازگشت فوری مسافر و ... می باشد. اکثر افراد در هنگام استفاده از این بیمه تنها موارد اصلی تحت پوشش بیمه را فعال می کنند و از سایر موارد صرف نظر می کنند اما نکته ی حائز اهمیت در این است که این بیمه با تمامی موارد پوششی خود، پشتیبانی کامل برای شما خواهد بود.

ب) بیمه مسافرین خارج از کشور

این بیمه تقریبا برای تمام مسافرینی که قصد خروج از کشور را دارند در نظر گرفته شده است. در بیمه مسافرتی مسافرین خارج از کشور تقریبا فرقی نمی کند شخص به چه قصدی برای خروج از کشور اقدام می نماید.البته مقاصد شخص باید قانونی باشد. موارد اصلی تحت پوشش این بیمه شامل هزینه های پزشکی و دارویی می باشد. همچنین بیمه چمدان، خسارت های ناشی از نقص و یا تاخیر بار ارسالی و ... از جمله موارد فرعی تحت پوشش بیمه مسافرین خارج از کشور هستند. این بیمه عموما توسط آژانس های هواپیمایی که تور های مسافرتی برگزار می کنند ارائه می شود. البته آلفا بیمه نیز این بیمه را به شما ارائه می دهد.

ج) بیمه توریستی

از آنجایی که توریست ها اغلب افرادی هستند که اکثر عمر خود را در سفر به سر می برند، داشتن بیمه نامه ای که آنان را در زمان سفر پشتیبانی کند و حداقل نیاز های اساسی آنان را پوشش بدهد، امری ضروری است. بیمه توریستی نیز با همین هدف به گردشگران داده می شود. توجه داشته باشید برای اینکه این بیمه موارد بیشتری را پوشش دهد باید پوشش های فرعی آن را نیز جداگانه خریداری نمایید.

به دلیل مزایای بیمه مسافرتی، این بیمه در سال های اخیر به شدت مورد استقبال قرار گرفته است.

مواردی که تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار نمی گیرند

 • اگر افرادی بیشتر از مدت زمان تعیینی توسط شرکت بیمه در خارج از کشور بمانند دیگر بیمه مسئولیت پرداخت ضررهای تحمیل شده به شخص را در زمان خارج از قرارداد نخواهد داشت. البته در این زمان می توانید با آلفا بیمه تماس حاصل نمایید و مدت اضافی سفر خود را با آن ها هماهنگ نمایید. آن ها نیز بیمه شما را برای زمان اضافی تمدید خواهند کرد.
 • هر اقدام خطرناک ورزشی که احتمال وارد شدن جراحت را بیشتر کند مشمول بیمه نیست. بدیهی است هر گونه اقدام علیه امنیت ملی کشور مقابل نیز شما را از شمولیت بیمه خارج خواهد کرد.
 • اختلالات مادرزادی و بیماری های خطرناکی که شخص پیش از سفر از آنان آگاه باشد نیز فرد را از شمولیت بیمه در همان بخش خارج خواهد کرد. در این راستا پیشنهاد می شود قبل از سفر با آلفا بیمه تماس حاص فرمایید و مشکلات جسمی خود را پیش از سفر با کارشناسان آن در میان بگذارید.
 • آلودگی های ناشی از مواد رادیو اکتیو
 • جراحات ناشی از خودکشی و خود زنی
 • عوارض ناشی از فیزیوترابی، عمل های زیبایی و یا مصرف خود سرانه داروهای پزشکی (خود درمانی)
 • آسیب های ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر، مستی ناشی از مصرف بیش از اندازه مشروبات الکی
 • آسیب های ناشی از هرگونه عمل مجرمانه و نزاع های خیابانی، در صورتی که فرد بیمه کننده مقصر باشد
 • آسیب های بدنی یا مالی ناشی از هرگونه اقدام خرابکارانه، شورشی و اقدامات علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور مقصد.

مدارک لازم جهت ثبت بیمه مسافرتی

مدارک مختلفی جهت ثبت بیمه مسافرتی در شرکت های بیمه مورد پذیرش قرار گرفته می شود و این مدارک در شرکت های مختلف بیمه گذار، متفاوت است. مراحل لازم برای ثبت بیمه نامه مسافرتی در آلفا بیمه عبارتند از:

 • ابتدا به سایت آلفا بیمه به نشانی alfabime.ir مراجه نمایید.
 • پس از ورود به سایت در صفحه ی نخست بیمه مسافرتی را انتخاب کنید.
 • در صفحه ی بعدی اطلاعات اولیه ی سفر از شما جهت تعیین نرخ دقیق بیمه پرسیده می شود ، این اطلاعات عبارتند از اینکه ویزای مسافرتی شما از چه نوعی است، چه مدتی زمانی را برای اقامت در نظر دارید و اینکه کشور مقصد شما کدام کشور خواهد بود.
 • پس از تعیین موارد انتخابی و رفتن به صفحه ی بعد، نرخ بیمه به شما تعیین می شود. سپس شما می توانید با وارد کردن مشخصات در فرم مورد نظر موجود در سایت نسبت به ثبت بیمه نامه خود اقدام نمایید.

پس اگر قصد رفتن به سفر را دارید هم اکنون در سایت آلفا بیمه جهت ثبت بیمه مسافرتی خود اقدام کنید.