زلزله، بلایی خانمان سوز

زلزله از جمله بلا هایی است که به شکل متوالی در کشور شاهد وقوع آن هستیم. با گسترش علم و تکنولوژی روزانه شاهد اختراع وسایل زیادی هستیم که تغییراتی اساسی در زندگی انسان ها ایجاد کرده است اما با این وجود هنوز هم در خصوص پدیده ای مانند زلزله به هیچ وجه امکان قادر به شناسایی زمان آن پیش از وقوع نیستیم که این امر آسیب پذیری در مقابل این بلای خانمان سوز را بیشتر کرده است. همین امر باعث شده است که کشور ها و مناطق قرار گرفته روی گسل ها همواره احتمال بروز زلزله را داشته باشند. متاسفانه کشورمان ایران هم بر روی گسل قرار گرفته است و امکان بروز زلزله در آن بسیار بالا می باشد. بیمه زلزله از جمله مواردی است که برای پشتیبانی و حمایت شما دوستان عزیز در مقابل زلزله به وجود آمده است.

هیچ چیزی نمی تواند اموال شما را از آسیب در مقابل زلزله مصون نگه دارد.

بیمه زلزله

** خرید بیمه زلزله به تنهایی امکان ندارد چون زلزله یکی از پوشش های اضافی بیمه اتش سوزی  می باشد (پوشش های دیگر بیمه اتش سوزی مانند سیل طوفان - شکست شیشه و ... در قسمت اتش سوزی کامل توضیح داده شده است )و بعد از خرید بیمه  اتش سوزی برای ملک خود می توانیم پوشش زلزله هم خریداری کنیم

 از آنجایی که از نظر علمی هنوز پیش از وقوع زلزله امکان تخمین زمان آن وجود ندارد، بنابراین زلزله همیشه در کمین است. به خصوص که در کشوری مانند کشور ما هم احتمال وقوع آن چندین برابر بیشتر است. مطالعه ی آمار وقوع زلزله در ایران هم گویای همین امر است. بیمه زلزله جهت جبران خسارت شما عزیزان در هنگام وقوع زلزله به وجود آمده است. البته این بیمه مواردی که تحت پوشش آن باشد را جبران می نماید.

نکته ی دیگری که حائز اهمیت است، این است که بیمه زلزله به تنهایی وجود ندارد و بخشی از پوشش های فرعی بیمه آتش سوزی می باشد. البته این مسئله به خود شرکت بیمه کننده بستگی دارد و ممکن است در مواردی بیمه زلزله را به صورت مستقل در اختیار مشتریان خود قرار دهد. بسیاری از شرکت های بیمه کننده جهت کسب رضایت مشتری نیز اقدام به این کار به خصوص در مناطقی که زلزله خیز هستند، کرده اند.

موارد تحت پوشش بیمه زلزله

 • اولین مورد تحت پوشش بیمه زلزله، همانطور که از نام آن نیز پیداست، خسارات ناشی از زلزله می باشد؛
 • خساراتی که  ناشی از فعالیت های آتشفشانی رخ می دهد هم مشمول این بیمه هستند؛
 • خسارات ناشی از رانش زمین معمولا جز مواردی هستند که تحت پوشش فرعی بیمه زلزله قرار می گیرند؛ البته تعیین دقیق موارد تحت پوشش اصلی و موارد تحت پوشش فرعی به شرکت بیمه کننده بستگی دارد.
 • خسارات ناشی از صاعقه هم جز موارد فرعی این بیمه هستند و در هنگام بیمه کردن مستقیما تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند؛
 • خسارات ناشی از انفجار هم جزء موارد فرعی تحت پوشش بیمه زلزله هستند و برای ثبت آن ها باید اندکی مبلغ بیشتر بپردازید؛

نکته ی اول: اگر در هنگام زلزله از منزل سرقت شود این جز موارد تحت پوشش این بیمه نخواهد بود.

نکته ی دوم: نم دادن منزل و هرگونه خرابی که ناشی از زلزله نباشد تحت پوشش این بیمه نمی باشد.

نکته ی سوم: نگهداری غیر قانونی مواد منفجره و رادیو اکتیو در منزل، فرد را از شمولیت این بیمه خارج خواهد کرد.

نکته ی چهارم: مرگ دام و طیور ناشی از زلزله جز موارد تحت پوشش این بیمه نیست. مگر اینکه شرکت بیمه کننده مستقیما در بیمه نامه این مورد را ذکر کرده باشد.

نکته ی پنجم: بیمه زلزله تنها متضمن خسارات مالی وارد شده بر شما می باشد و مسئولیتی در خصوص خسارات جانی ندارد. برای برخورداری از پوشش بیمه در خصوص خسارات جانی می توانید از بیمه های دیگر استفاده نمایید. آلفا بیمه در این زمینه شما را یاری خواهد کرد.

بیمه زلزله جهت جبران خسارات ناشی از زلزله به وجود آمده است.

تعیین قیمت بیمه زلزله

با اینکه تعیین نرخ دقیق بیمه زلزله به شرکت بیمه کننده بستگی دارد و این شرکت ها رقم یکسانی را معمولا تعیین نمی کنند، عوامل مختلفی در تعیین نرخ بیمه زلزله تاثیرگذار است. این عوامل به صورت کلی عبارتند از:

 • متراژ ساختمان: هر اندازه که ساختمان متراژ بیشتری را داشته باشد، اساسا حق بیمه بیشتری را نیز باید پرداخت نماید چون قاعدتا ارزش ملک بیشتر می شود
 • مصالح ساختمان: هر چه از مصالح مقاوم تری استفاده شده باشد احتمال خسارت ناشی از زلزله در آن کمتر بوده  به نوع سازه بستگی دارد بتون یا اسکلت فلزی در نتیجه نرخ بیمه زلزله هم کمتر خواهد بود.
 • موقعیت جغرافیایی ساختمان: برخی از استان های کشور امکان وقوع زلزله بیشتر است. بدیهی است نرخ بیمه زلزله در این مناطق هم بیشتر خواهد بود.
 • عمر ساختمان: هر چه ساختمان عمر بیشتری داشته باشد نرخ بیمه زلزله آن نیز بیشتر خواهد بود. البته به این نکته توجه داشته باشید که ساختمان های بسیار قدیمی اصلا تحت پوشش بیمه زلزله قرار نمی گیرند و شرکت های بیمه کننده از بیمه کردن آن ها سر باز می زنند.
 • نوع کاربری ساختمان: نرخ بیمه زلزله در ساختمان های تجاری و مسکونی متفاوت است و موضوعی تاثیرگذار در تعیین نرخ محسوب می گردد.
 • ارزش تجهیزات موجود در ساختمان: قیمت تجهیزات به کار رفته در ساختمان مانند دوربین های مداربسته، درب های برقی و سیستم پکیج هم در تعیین نرخ این بیمه مهم است.
 • ارزش اثاثیه ی منزل: در هنگام بروز زلزله و تخریب منزل، اثاث موجود در آن هم تخریب خواهند شد. از آنجایی که هر چه این اثاثیه گران قیمت تر باشند شرکت بیمه کننده باید نرخ بیشتری را پرداخت نماید، بنابراین در بیمه کردن منزلی که اثاثیه ی گرانتری را دارند نرخ بیشتری لحاظ خواهد شد. این امر موجب برقراری توازن بین شرکت بیمه کننده و خسارات وارد شده بر مشتری می گردد.

در رابطه با مورد آخر ، این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت اثاثیه ی موجود در منزل لحاظ می شود و قیمت اشیای قیمتی مانند جواهرات و پول نقد و یا قیمت اشیا موجود در گاوصندوق خانه محاسبه نمی گردد. بنابراین در هنگام پرداخت حق بیمه هم تحت پوشش قرار نخواهد گرفت. زیرا در این صورت افراد ممکن است ادعا های مختلفی در خصوص وجود اشیا قیمتی در گاوصندوق و یا در خانه بکنند که موجب متضرر شدن شرکت های بیمه کننده می گردد.

آیکونی که معمولا برای بیمه زلزله به کار می رود.

طرز ثبت بیمه زلزله در آلفا بیمه

آلفا بیمه به عنوان طرف قرارداد با بسیاری از شرکت های بیمه کننده شما را در این امر یاری می دهد. ابتدا در صفحه نخست سایت alfabime.ir، بیمه آتش سوزی و زلزله را انتخاب نمایید. (همانطور که گفته شد بیمه زلزله به تنهایی وجود ندارد و خود جزیی از بیمه آتش سوزی محسوب می شود که افراد به آن تمایل دارند)

در صفحه ی بعدی اطلاعات اولیه از شما پرسیده خواهد شد. نوع کاربری بنا، عمر بنا، تجهیزات به کار رفته در آن و متراژ از جمله این موارد هستند.

در صفحات بعدی نرخ بیمه نامه شما به شما نمایش داده خواهد شد و پس از آن شما می توانید نسبت به ثبت سفارش بیمه زلزله خود اقدام نمایید. ثبت دقیق این بیمه معمولا با صدور گواهی کارشناس در محل معین می گردد که می توان گفت با توجه به مزایای این بیمه نرخ بسیار منصفانه ای می باشد.

توجه داشته باشید به دلیل مزایای فوق العاده ی بیمه زلزله در سال های اخیر استفاده از آن رشد بسیاری داشته است و مردم بسیار نسبت به آن میل و رغبت زیادی داشته اند. پس اگر شما از این بیمه استفاده نمی کنید، به شما پیشنهاد می شود هم اکنون در سایت آلفا بیمه نسبت به ثبت بیمه زلزله خود اقدام نمایید و همواره این نکته را در نظر داشته باشید که زلزله همیشه در کمین است و هیچ چیزی نمی تواند شما و اموالتان را در مقابل آن مصون نگه دارد. بلکه با استفاده از بیمه زلزله تنها می توانید مقدار قابل توجهی از خسارات وارده بر خود را جبران نمایید و اندکی از بار مشکلات مالی بعد از وقوع زلزله کاهش دهید.